KDE A AKO GRÉCI POUŽÍVAJÚ OLIVOVÝ OLEJ

Kde a ako Gréci používajú olivový olej

Gréci po stáročia obohacovali svoj olivový olej o rôzne prísady. Táto tradícia vznikla ako dômyselný spôsob konzervovania byliniek, paradajok a zeleniny. A jeho výsledok sa rýchlo stal obľúbeným spôsobom, ako dodať olivovému oleju chuť.

Základom je, že olivový olej je mimoriadne všestranný!

Môžete ho použiť do šalátov, zemiakov a cestovín. Možno natrieť na chlieb pred grilovaním. Ideálne na marinovanie rýb, hydiny a jedál z červeného mäsa. Často sa používa ako prídavok do dipov.

Použite bazalku, rozmarín a šalviu

Najobľúbenejšie bylinky, ktoré sa miešajú s olivovým olejom, sú bazalka, rozmarín a šalvia. Dávajte pozor, aby ste listy pred pridaním do oleja poriadne osušili a odstránili všetku vlhkosť. Vyhnete sa tak množeniu baktérií a plesní, ktoré by nevyhnutne zničili olej aj bylinky. Tieto bylinky sú veľmi ľahké a dodávajú len trochu doplnkovej a sviežej chuti, namiesto toho, aby jedlu potlačili jeho chuť.

79725

Paprika a čili v olivovom oleji sú vaši spojenci

Skvelým doplnkom oleja sú aj čili papričky a zrnká korenia. Nielenže dodajú oleju hlbokú chuť, ale aj trochu korenia, ktoré sa nedá získať žiadnou inou metódou. Olivový olej s prídavkom čili je výborným základom pre mäsové marinády. Čili dokonale vyzdvihne intenzívnu chuť mäsa.

Sušené paradajky na olivový olej? je to dobra kombinácia!

Do oleja pridajte trochu sušených paradajok. Oleju dodajú neuveriteľne hlbokú chuť. Táto jemne slaná, intenzívna chuť sa skvele hodí do šalátov, cestovín, ale aj chleba a prakticky ku všetkým mäsitým jedlám.

Ak vám obyčajný olivový olej nedodá dostatočnú chuť do Vášho jedlá, alebo ak chcete vyskúšať niečo nové. Skúste marinovať olivový olej, ako je uvedené vyššie. Nebojte sa experimentov! Miešajte, testujte! Dobrú chuť!