Olivový olej - účinky na zdravie o ktorých možno neviete

Olivový olej pozná každý, ale vedeli ste aké má účinky na naše zdravie?                                                 istockphoto-576732962-170667a

Tento zlatý mok s jemne horkastou chuťou a nie priveľmi intenzívnou arómou si získal dôveru konzumentov na celom svete už po mnohé stáročia. Jeho zloženie je výnimočné a ideálne pre zdravie.

Z čoho sa vyrába a aký druh je najlepší

Olivový olej sa vyrába lisovaním plodov olivovníka - olív. Lisovanie za studena (do 50°C) pridáva tomuto oleju na hodnote a zdraviu prospešných účinkoch. Najväčším problémom v súvislosti s výrobou olivového oleja je fakt, že nie každý olivový olej je aj vysoko kvalitný. Niektoré lacnejšie druhy môžu obsahovať napríklad zmes iných olejov prípadne môže ísť aj o zriedenie tohto oleja.

Ideálne je kupovať extra panenský, za studena lisovaný olivový olej. Je vyrábaný, extrahovaný pomocou prírodných procesov a má svoje typické vlastnosti, na základe ktorých sa dá odlíšiť od iných druhov olejov. Ide o typickú zlato-žltú až zlato-zelenú farbu a jemne horkastú vôňu a chuť.   

Zloženie a zdravotné benefity

V olivovom oleji nájdeme zastúpenie vitamínov E a K a veľmi prospešné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré sú predovšetkým prospešné pre zdravie srdca a celého kardiokavskulárneho systému. V čom olivový olej vyniká, je jeho vysoký obsah antioxidantov. Extra panenský olivový olej obsahuje najvyššiu úroveň antioxidačných polyfenolov a kyseliny olejovej. Olivový olej nielenže udržuje zdravé srdce, ale  chráni pred vznikom rakoviny, udržuje zdravý mozog, nervový systém a pamäť, pomáha liečiť reumatoidnú artritídu, má antibakteriálne účinky, podporuje trávenie, udržuje zdravú pokožku.

Preč so zlou náladou a depresiou

S dobre fungujúcim mozgom zasa súvisí dobrá nálada, pozitívny prístup k životu a ubúdajúci počet depresií. Aj toto všetko dokáže pravidelná konzumácia olivového oleja v strave. Všade známa stredomorská kuchyňa ponúka neuveriteľné množstvo tých najrôznejších receptov, v ktorých figuruje práve olivový olej ako hlavná ingrediencia. Zdravé tuky obsiahnuté v extra panenskom olivovom oleji pomáhajú zvyšovať množstvo hormónov šťastia, serotonínu alebo dopamínu. A práve tie sú extrémne dôležité na regulovanie dobrej nálady a pozitívneho myslenia v bežnom živote.

Olivový olej patrí k najzdravším superpotravinám na svete.