Top benefity avokádového oleja

 

Avokadovy olej promo

 

Avokádo sa stalo v posledných rokoch populárnym ovocím, ale nie všetci poznajú aj olej z avokáda. Čo to vlastne je? Avokádový olej sa vyrába lisovaním mäsitej dužiny zrelých avokád. Je to jeden z mála olejov, ktorý sa nevyrába lisovaním semien. Podľa viacerých odborníkov patrí avokádový olej k najzdravším olejom na svete. Je veľmi všestranný a v kuchyni ho môžete využiť pri príprave šalátu, môžete si z neho urobiť dip, osmažiť vajíčka, urobiť omeletu, pridať ho do cesta na koláč. Ak vymeníte rafinovaný olej za avokádový, zvýšite si ním nutričnú hodnotu jedla.

Avokádový olej má vysoký dymový bod

Ste to, čo jete. Túto vetu ste už možno počuli. Je pravda, že je dôležité si dávať pozor nato čo konzumujeme ale rovnako dôležité je aj to ako si jedlo pripravíte. Keď varíme s olejmi pri vysokých teplotách, ľahko sa nám stane že začnú horieť a rozkladať sa na chemickej úrovni. Keď sa chemická štruktúra oleja začne rozpadať, môže sa stať toxickým a nebezpečným pre našu spotrebu. Nemusíte však prepadať panike, máme dobré správy! Každý olej má inú teplotu, pri ktorej začína proces rozkladu, tzv.bod dymu. Avokádový olej má zo všetkých olejov tento bod najvyšší (viac ako 200°C) a preto patrí k najbezpečnejším olejom na varenie.

Avokádový olej udržuje zdravé srdce

Avokádový olej obsahuje omega 3omega 6 mastné kyseliny. Tento tuk pomáha znižovať krvný tlak a hladinu LDL cholesterolu.  LDL cholesterol patrí medzi ten ktorý  by sme mali mať v našom tele najmenej, pretože spôsobuje srdcovocievne ochorenia. Kyselina olejová z avokádového oleja pomáha zvyšovať HDL cholesterol, čo je zase ten dobrý zdravý tuk, ktorý potrebuje ľudské telo pre správne fungovanie. Avokádový olej má protizápalové vlastnosti a znižuje riziko srdcovocievnych ochorení.

Avokádový olej obsahuje veľa vitamínov

Ako sme spomínali obsahuje omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Okrem nich sú tu zastúpené aj kyselina listová a kyselina pantoténová. Ďalej sa tu nachádza veľké množstvo vitamínov, a to vitamín A, C, E, D, K, B1, B2, B6. Z minerálnych látok spomeňme najmä fosfor, horčík, sodík, draslík, selén, vápnik, železo a zinok. Netreba zabudnúť ani na karotenoidy, medzi ktoré patrí napríklad luteín, ktorý chráni zdravie našich očí, a lecitín, ktorý aktívne regeneruje bunky v celom organizme.

Avokádový olej pôsobí protinádorovo

Avokádový olej obsahuje špecifickú kyselinu olejovú, ktorá je známa ako látka pôsobiaca proti rakovine. Spolu s antioxidantom nazývaným glutatión zastavuje karcinogény spôsobujúce rakovinu. Bráni tak rastu rakovinových buniek, najmä tých, ktoré spôsobujú rakovinu hrubého čreva a prsníka.

image

Avokádový olej ako kozmetický prípravok

Účinok kyseliny linolovej a kyseliny olejovej spolu s vitamínom E, A, D a lecitínom efektívne pôsobia na pokožku tela, na rast, spevnenie a lesk vlasov a pevnosť nechtov. Domáci avokádový peeling si môžete vyrobiť pomocou avokádového oleja a mletej zrnkovej kávy, pleťovú masku zasa spojením avokádového oleja, vaječného žĺtka a kvapky medu. Obidva prípravky aplikujte na pleť, nechajte pôsobiť a umyte.

Zdravotné benefity avokádového oleja

Okrem už všetkých spomenutých výhod na ľudské telo má avokádový olej aj výborné vlastnosti na zdravie všeobecne a pomáha pri:

  • kožných chorobách a rezných poraneniach
  • psoriáze a lupienke
  • problematickej pleti
  • pri prevencii kŕčových žíl
  • prevencii civilizačných chorôb
  • lieči a posilňuje ďasná